قدیمی ‌ترین کلیسای دنیا در ایران

کلیسای تاتائوس یا قره کلیسا نهمین اثر کشور ایران در لیست آثار جهانی ,  نخستین کلیسای دنیا بود که بوسیله حواریون عیسی مسیح (ع) بر مقبره طادی مقدس و 3500 نفر از پیروان این دین در دوره اشکانیان در چالدران ساخته شد.

قره کلیسا از سازه های مذهبی متعلق به ارامنه میباشد که در بخش جنوبی ماکو و بیست کیلومتری شمال شرقی چالدران در جوار روستایی تحت همین نام قرار گرفته است. قره در زبان ترکی آذری به معنی سیاه بوده و دلیل نام گذاری آن به موجب سیاه بودن بخشی از کلیسا میباشد. به موجب شهرت جهانی این کلیسا، مسیحیان کشورهای دیگری همچون آلمان ، فرانسه ، کانادا ، هلند، سوریه ، اتریش، ارمنستان ، لبنان و... در مراسم های آن شرکت می نمایند. 

در سال چهل و سه میلادی افرادی به نام های تاتائوس و بارتقیموس به منظور رواج دین مسیحیت وارد بخش شمال غربی ایران شدند. در آن دوره اشکانیان در ایران فرمانروایی می کردند و بسیاری از مردمان زرتشتی بودند و عده ای دیگر نیز به آیین مهر روی آورده بودند.

بعد از دعوت شاگردان مسیح به این دین نزدیک به 3500 نفر مسیحیت را پذیرفتند که از جمله آنها سانتروک یا سنادوک پادشاه ارامنه به همراه دخترش ساندوخت بودند. بعد از دوره ای کوتاه پادشاه از پیروی مسیحیت روی گردان شده و فرمان می دهد که تمام کسانی را که به این دین معتقدند بکشند و حتی دخترش را نیز در این راه از دم تیغ می گذراند. 

با گذشت 2 سده در سال سیصد و یک میلادی و در دوره فرمانروایی تیرداد پادشاه اشکانی تبار ارمنستان دین مسیحیت به دینی رسمی در این سرزمین تبدیل شده و به موجب مقدس بودن لغت شهید در نزد مسیحیان در قرون 3 تا  6 میلادی قره کلیسا با استفاده از سنگ های سیاه و سفید بنا گردید.

اگر کمی دقت داشته باشید می توانید جای گلوله های جنگ های تاریخی را که در این ناحیه رخ داده است را بر دیواره های این کلیسا ببینید.

قره کلیسا شاهد حوادث بسیاری در طول تاریخ بوده است. جنگ ها نخستین و احتمالا آخرین دلیل آسیب دیدن این سازه بعد از زلزله بوده است. نکته جالب این است که این بنا در زمان حمله مغول ها نیز بسیار آسیب دید ولی هر زمان که ارمنیان احساس امنیت داشتند آنرا بازسازی می نمودند.

در ظاهر ساختمان اصلی قره کلیسا به طور کلی از سنگ های سیاه بنا شده که بعد از بازسازی بخشی از سنگ ها توسط سنگ های سفید جایگزین شدند. به احتمال زیاد این کار به طور عمدی صورت گرفته تا آیندگان از ظاهر اولیه کلیسا آگاه باشند.

قره کلیسا دارای ویژگی های خاصی می باشد. حجم پردازی این بنا از کم نظیرترین پرداخت های هنرهای تجسمی می باشد. با توجه به ویژگی های معماری در قره کلیسا دیوارهای دفاعی اطراف و ورودی اصلی آن این سازه نقش قلعه را نیز دارد. در 4 سوی قلعه 5 برج دیده بانی به صورت یک قوس واقع شده اند. این کلیسا شامل ویژگی های منحصر به فرد ارمنی بوده و از لحاظ حجم و تکنیک از با ارزش ترین آثار تاریخی ایران به شمار می رود. 

هرساله در تیر ماه ارامنه عزیزمان از سراسر ایران به بازدید از این کلیسا رفته و علاو بر زیارت مقبره تاتائوس مقدس آیین ˈباداراکˈ (عشای ربانی) و نیایش و قربانی را نیز انجام می دهند.

اطلاع از تورهای لحظه آخری

گردشکار شما را از بهترین پیشنهادهای تور، هتل، بلیط، رستوران و تفریحات با خبر می کند