آسانسوری که نمی ایستد !

مسافرین نیز باید در مسیر مورد نظرشان وارد این اتاقک در حال حرکت شده و هنگامی که به طبقه مورد نظرشان رسیدند از داخل به بیرون بپرند. هیچگونه توقفی میان طبقه ها وجود نداشته و مسافران باید حواسشان جمع باشد و زمان بندی صحیحی نیز داشته باشند وگرنه فرصتی برای بیرون پریدن از آسانسور برای آنها باقی نمی ماند. برای کسانی که از آسانسور ترس دارند این نوع مانند حلقه مرگ است. کوچکترین اشتباهی ممکن است باعث از بین رفتن دست و پا یا تمام شدن زندگی شما شود.

نخستین پترنوستر در 1884 در دارتفورد انگلیس راه اندازی شد. 7 سال پیش حق اختراع این نوع آسانسور را یک مهندس بریتانیایی تحت نام پیتر هارت به ثبت رساند. اسم آن نیز از لغات لاتین در معنی پدر ما می باشد که دو کلمه نخست در دعای خدا می باشند. گرچه به این معنا نمی باشد که برای هر دفعه ورود به این آسانسور باید دعا کنید. در اصل این مدل آسانسور شبیه به دانه های تسبیح در حال عبادت می باشد.

در نیمه اول سده 20 میلادی آسانسورهای پترنوستر در اروپا به محبوبیت بسیاری دست پیدا کردند زیرا آنها قادر بودند نسبت به آسانسورهای معمولی تعداد بیشتری از مسافران را حمل نمایند. گرچه این نوع از آسانسورها از دیگر آسانسورها آرامتر حرکت می کنند ولی چون هیچ توقفی ندارند افراد می توانند خیلی سریع تر بین طبقات جابه جا شوند.

امروزه این گونه آسانسورها به ندرت دیده می شوند زیرا ریسک آسیب رسیدن به افراد موجب گردیده که در کشورهای بسیاری استفاده از آنها ممنوع باشد. در این بین , پترنوسترهایی در کشورهایی نظیر لهستان , انگلستان , آلمان , فنلاند , چک , دانمارک و مجارستان و... وجود دارند. گرچه آلمان با دویست و سی عدد بیشترین میزان تعداد این آسانسورهای فعال را در خود جای داده است.

آلمان 2بار تلاش کرده که این نوع اختراع مرگبار را از رده خارج نماید ولی مقاومت های بسیاری برای حفاظت از این ماشین های نوستالژیک وجود دارد.

یکی از طرفدارهای این نوع آسانسورها این گونه بیان می کند که : شما هرگز نخواهید توانست که از رخ دادن اتفاق جلوگیری نمایید زیرا در آن حین مجبور خواهید بود استفاده از خودرو را هم ممنوع نمایید تا از وقوع تصادف جلوگیری کرده باشید. این آسانسور نیز قسمتی از تاریخ صنعتی محسوب می شود. 

روزگاری آسانسورهای پترنوستر در همه جا دیده می شدند. امروزه نیز می توانید آنها را در ساختمان های اداری همچون مراکز دولتی , اداره های پلیس و شهرداری پیدا کنید. راه اندازی این آسانسورهای جدید از سال 1974 ممنوع است.

اطلاع از تورهای لحظه آخری

گردشکار شما را از بهترین پیشنهادهای تور، هتل، بلیط، رستوران و تفریحات با خبر می کند