نمونه قراردادها

قابل توجه همکاران و کارآموزان آژانسهای هواپیمایی

در نظر داشته باشید که نکته مهم و حائز اهمیت در امر فروش تورهای مسافرتی هر آژانس بستن صحیح قرارداد با مسافرین میباشد.

اگر مسافر شما به هر دلیلی از آژانس شما در محاکم قضایی و واحد رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی از شما اقدام به شکایت به دلایلی مثل گران فروشی, عدم اجرای صحیح تور, کلاهبرداری و ... نماید, شما و آژانس شما محکوم خواهید بود. مگر در صورتی که هنگام فروش قرارداد تنظیم و به رویت و امضای مسافر رسانده باشید.

در این قسمت برای شما یک نمونه قرارداد فروش تور مسافرتی شرکت هواپیمایی الی گشت که مورد تایید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری میباشد, قرار داده ایم :

به نام خدا

متمم قرارداد ارئه خدمات مسافرتی به خارج از کشور

پیرو قرارداد منعقده بین شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی الی گشت و مشتری در جهت اجرای خدمات مسافرتی تعریف شده به نمایندگی تام الاختیار از جانب مسافرین, شروط و مفاد ذیل از سوی طرفین پذیرفته و قابل اجرا می باشد.

ماده 1- موضوع قرارداد :

1-1- تعیین حدود وظایف و مسئولیت های طرفین در خصوص خرید بلیت, هتل, تور و سایر خدمات گردشگری که الی گشت ارائه می دهد.

ماده 2- حقوق و تعهدات شرکت هواپیمایی :

2-1- الی گشت متعهد است که برنامه سفر و گشت مورد توافق را به طور کامل انجام دهد ولی وقوع هرگونه رخداد غیرمنتظره از قبیل جنگ, شورش, اعتصاب, بدی شرایط جوی و مشکلاتی که از کنترل الی گشت خارج بوده و سبب ابطال و یا تغییر برنامه گشت یا مسافرت شود شامل احکام مربوطه می شود. همچنین اگر تغییرات حادث شده از سوی شرکت هواپیمایی باشد قابل جبران از سوی آن شرکت ( Compensation Policy ) می باشد.

2-2- در برگزاری تورهای گروهی چنانچه تور به حد نصاب مورد نظر ( حداقل 15 نفر ) نرسد الی گشت مجاز به ابطال آن تا 72 ساعت قبل از پرواز, اعلام به مسافر و استرداد وجوه دریافتی می باشد.

2-3- در خصوص امور مربوطه به پروازهای هوایی با توجه به کنوانسیون ورشو که در تاریخ 12 اکتبر 1929 به امضا رسیده است و نیز ملحقات آن و همچنین مقررات مربوط به سازمان هواپیمایی کشوری عمل خواهد شد.

2-4- در صورتی که مسافر به هر دلیل برای سایر مسافرین یا سرپرست گروه ( Tour Leader ) و یا راهنمایان محلی ( در چارچوب وظایف تعریف شده آنها ) و کلا کسانی که در اجرای گشت نقش داشته مزاحمت ایجاد نماید یا در نظم و برنامه سفر اخلال نماید و یا مرتکب اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه گردد, سرپرست گذوه موظف است برحسب مورد تصمیم لازم را در خصوص این مسافر اخذ نموده و مراتب را جهت ثبت موضوع به الی گشت یا سفارت ایران گزارش نماید.

2-5- انجام تغییرات لازمه در برنامه مسافرت و مسیر, ساعت و زمان حرکت گشتها برحسب ضرورت در اختیار الی گشت می باشد و براساس شرایط می تواند تغییر یابد.

2-6- الی گشت در صورت بروز هرگونه اتفاقی برای مسافر در کشور مقصد, سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در آن کشور را از موضوع مطلع می سازد.

2-7- الی گشت در خصوص عدم صدور روادید از سوی سفارتخانه ها برای هیچ یک از مسافرین مسئولیت نداشته و چنانچه مسافری به صورت گروهی ثبت نام نموده و به دلایلی سفارتخانه مربوطه از صدور روادید برای هریک از آنان ممانعت به عمل آورد سایر مسافرین می بایست از خدمات استفاده نمایند و عدم همراهی آنان انصراف ارادی در نظر گرفته می شود.

2-8- مسافر باید قبل از هرگونه اقدامی, نهایت دقت و بررسی لازم را در ارتباط با مدارک مسافرت خود) اعم از اعتبار گذرنامه و بلیط ) به عمل آورد و الی گشت مسئولیتی در قبال اشتباهات فردی مسافر در استفاده از سیستم فروش اینترنتی نمی پذیرد.

ماده 3- حقوق و تعهدات مسافر :

3-1- الی گشت بیمه مسافرتی را در مورد مسافرین تور یا هتل اعمال می نماید و مسافرین در صورت بروز هرگونه حادثه ای در کشور مقصد می توانند با ارئه مستندات لازم از خدمات بیمه ای خود بهره مند شوند.

تبصره : در زمان پرواز طبق قوانین بین المللی مسافر تحت مسئولیت و بیمه شرکت هواپیمایی می باشد.

هتل :

3-2- با توجه به اینکه اعلام درجه هتلها از نظر ستاره به استناد سایت هتل و یا دیگر سایتهای معتبر بین المللی میباشد به مسافر اعلام می شود که با توجه به سطح توسعه یافتگی کشورها یا حتی شهرهای مختلف یک کشور ممکن است خدمات دریافتی در هتلهای با درجه یکسان, مساوی نباشد لذا مسافر حق خواهد داشت پیش از انتخاب تحقیق لازم را نموده و هرگونه ادعایی در خصوص نامطلوب بودن سرویسهای ارائه شده پذیرفته نمی باشد.

3-3- ساعت تحویل اتاقهای هتل به هنگام ورود ساعت 14 بعداز ظهر و تخلیه ساعت 11 صبح است که مسافر موظف به رعایت آن می باشد.

3-4- در اتاقهای دوتخته, تخت سوم از نوع سفری بوده و موقتا در اتاقهای دو تخته گذاشته می شود.

3-5- مسافرین انفرادی به هنگام ثبت نام مشمول مقررات و نرخ استفاده از اتاق یک تخته می باشند.

3-6- پس از ورود و پذیرش در هتل, در صورت خروج مسافر از هتل بدون هماهنگی و تایید الی گشت وجهی بابت عدم استفاده از آن به مسافر مسترد نمی گردد.

برنامه سفر :

3-7- در صورت ایجاد هرگونه تغییر در برنامه سفر, پرواز, هتل و گشت های داخلی, مسافر متعهد به همراهی با تور میباشد.

3-8- هرگونه درخواست تغییر در برنامه سفر که از طرف مسافر انجام شود مانند تغییر تاریخ رفت یا برگشت پس از صدور بلیت باید به طور کتبی به اطلاع الی گشت رسانده شود و اعلام شفاهی قابل استناد نمی باشد. بلیت جدید مسافرپس از پرداخت هزینه های متعلقه و مابه التفاوت هزینه بلیت اول و دوم صادر خواهد شد.

3-9- در صورتی که هر یک از مسافرین موضوع این قرارداد از بازگشت به کشور در تاریخ مقرر در این قرارداد خودداری نمایند, مسئولیت های ناشی از آن و همچنین پرداخت خسارات احتمالی وارده به الی گشت برعهده مسافر میباشد.

3-10- مسافر متعهد است در صورت تمایل به استفاده از برنامه های گشت تور در ساعات تعیین شده در محل حاضر باشد.

3-11- مسافر متعهد می باشد در طول سفر شئونات اخلاقی را رعایت نموده, از ایجاد هرگونه مزاحمت برای دیگر مسافرین یا نظم هتل خودداری نماید و در موعد مقرر با تور به کشور بازگردد. در غیر اینصورت الی گشت موظف است به محض ورود به کشور گزارش مربوطه را در اختیار نیروی انتظامی قرار داده و مسافر خاطی موظف است کلیه خسارات وارده را جبران نماید.

روادید ( VISA ) :

3-12- با توجه به اینکه روند صدور روادید مشمول زمان است جهت در نظر گرفتن شرایط مناسب تر تهیه خدمات برای مسافر در زمان مانده به پرواز, همزمان با درخواست روادید برای صدور بلیت و اخذ هتل اقدام می شود, در صورت عدم موافقت با روادید یا بی پاسخ ماندن آن, مسئولیت آن به عهده مسافر است و هزینه انصراف از بلیت, هتل و هزینه روادید از مبلغ کل تور کسر و مابقی مسترد می گردد.

3-13- چنانچه صدور روادید و تحویل گذرنامه در آخرین لحظات زمان شروع سفر توسط سفارتخانه صورت پذیرد, مسافر موظف به استفاده از تور می باشد و در صورت اعلام انصراف می بایست هزینه باطل کردن تور را پرداخت نماید.

3-14- ارائه ضامن معتبر برحسب نیاز گشت هایی که نیاز به معرفی ضامن و یا ارائه ضمانتنامه معتبر دارد از سوی مسافر الزامی بوده و در صورت درخواست سفارتخانه مربوطه جهت انجام مصاحبه با مسافر و یا انگشت نگاری به منظور صدور روادید, مسافر می بایست با هماهنگی شرکت هواپیمایی در کنسولگری سفارتخانه مربوطه حضور یافته و در مصاحبه شرکت نماید و در صورت عدم حضور مسافر و یا عدم ارائه مدارک کافی درخواستی از سوی سفارتخانه که منجر به عدم دریافت روادید و انصراف از سفر گردد هزینه های مندرج در این قرارداد از مسافر اخذ خواهد شد و مسافر ضمن آگاهی کامل از آن, متعهد به پرداخت این خسارت است.

3-15- به مسافر اعلام شد که موافقت با صدور روادید امری در صلاحیت سفارت کشور مربوطه است و با توجه به این موضوع اگر در صورت ارسال مدارک و حضور مسافر, سفارت با صدور ویزا موافقت نداشت, ابطال سفر مشمول هزینه های مربوطه می باشد.

3-16- در خصوص درخواست روادید گروهی کشور چین از طرف مسافر در سفرهای انفرادی, مسئولیت بروز هرگونه اشکال مربوط به ورود و خروج اعضای گروه به عهده او می باشد.

ماده 4- هزینه ها :

4-1- پرداخت عوارض خروجی و تامین هزینه های ارزی و در صورت تمایل دریافت ارز مسافرتی به عهده مسافر می باشد.

4-2- مسافر متعهد است تضمینی را براساس توافق طرفین و در قبال اخذ رسید به صورت ودیعه نزد شرکت هواپیمایی بسپارد تا در صورت بروز هرگونه تخلفی از سوی او یا عدم بازگشت وی, به عنوان خسارت و یا جریمه طبق این قرارداد توسط الی گشت مورد بهره برداری قرار گیرد.

4-3- هرنوع هزینه اضافی( از قبیل هزینه ورودیه به اماکن سیاحتی و گردشگری ) که هنگام اجرای گشت در برنامه تور پیش بینی نشده باشد به عهده مسافر می باشد.

4-4- در صورت ابطال پرواز توسط شرکت هواپیمایی , الی گشت تلاش خود را جهت اعزام مسافرین با اولین پرواز به مسئولیت شرکت هواپیمایی مربوطه با توافق و رضایت مسافرین اجام خواهد داد. بدیهی است در صورت عدم تمایل مسافرین به انجام سفر, الی گشت موظف به پرداخت وجوه دریافتی پس از کسر کلیه هزینه های انجام شده می باشد.

ماده 5- شرایط انصراف و استرداد بلیت, هتل و تور :

بلیت :

5-1- در خصوص بلیت خارجی دارای ادامه مسیر در صورتی که مسافر بخش اول مسیر پروازی ) First Flight Coupon ) خود را استفاده نکند امکان استفاده از ادامه مسیرو یا ابطال و استرداد آن تابع شرایط نرخی شرکت هواپیمایی میباشد.

5-2- شرایط ابطال و استرداد بلیط های سیستمی براساس مقررات شرکت های هواپیمایی خواهد بود مگر اینکه بلیت در قالب بسته مسافرتی( Tour Package ) ارائه شود که تابع شرایط انصراف از تور می باشد.

5-3- شرایط انصراف از بلیت های چارتری براساس مقررات شرکت خواهد بود.

5-4- هزینه ابطال رزرواسیون هتل یا عدم استفاده از آن برحسب مورد, تابع شرایط اعلام شده از سمت الی گشت و یا موجود در واچر هتل می باشد.

تور :

5-5- جدول هزینه های انصراف از تور به شرح ذیل می باشد :

ردیف زمان انصراف هزینه ابطال

1 تا یکماه قبل از پرواز 20% قیمت تور

2 از یکماه تا 21 روز مانده به پرواز 30% قیمت تور

3 از 21 روز تا 72 ساعت مانده به پرواز 50% قیمت تور

4 کمتر از 72 ساعت مانده به پرواز 70% قیمت تور

5-6- جدول هزینه های عدم استفاده از تور به شرح ذیل می باشد :

ردیف لغو سفر هزینه ابطال

1 لغو سفر به دلیل عدم صدور ویزای مسافر 10% قیمت تور

2 لغو سفر به دلیل عدم صدور ویزای یکی از بستگان درجه یک 50% جرایم مندرج در جدول 5-5

3 لغو سفر به دلیل ممنوع الخروجی یا نقص مدارک یا جا ماندن از پرواز یا جلوگیری از ورود در کشور مقصد یا نقطه میانی 70% قیمت تور با علاوه هزینه های اقامت در سالن ترانزیت

تبصره : بستگان درجه یک مسافر, پدر,مادر, همسر و فرزندان مجرد می باشند.

ماده 6- مدارک :

6-1- مسئولیت صحت و اعتبار ارائه شده به عهده مسافر می باشد.

6-2- مسافر موظف است کلیه مدارک مسافرتی خودرا ( از قبیل بلیت, واچر هتل, مدارک تشخیص هویت, پزشکی و ... ) در تمام طول سفر همراه خود داشته باشد و به وجود اطلاعات در سیستم الی گشت یا شرکت هواپیمایی مربوطه اکتفا ننماید.

6-3- مسافر متعهد است ظرف مدت 7 روز پس از بازگشت از سفر جهت اخذ مدارک خود و تضمین ارائه شده, با دردست داشتن اصل گذرنامه و تصویر از صفحه مربوط به مهر ورود و خروج کشور به الی گشت مراجعه کند.

6-4-حفظ چمدان ها, امول و مدارک شخصی به عهده شخص مسافر بوده و در صورت بروز هرگونه اتفاق, هیچ مسئولیتی متوجه الی گشت نخواهد بود.

ماده 7- حل اختلاف :

در صورت اختلاف در اجرا یا تفسیر مفاد این قرارداد یا عدم رضایت مسافر از خدمات تعهد شده موضوع از طریق واحد حقوقی الی گشت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورتیکه نتیجه مطلوب طرفین نباشد موضوع دعوا از طریق مراجعه به مراجع قضایی حل و فصل خواهد شد. محل اقامه دعوا, محل انعقاد قرارداد ( تهران ) و محل تنظیم قرارداد, شرکت الی گشت تعیین می شود.

ماده 8- کلیات قرارداد : این متمم در 8 ماده و 3 تبصره با استناد به مواد 10 و 221 و 222 قانون مدنی تنظیم گردیده است که مسافر ضمن مطالعه کامل از مفاد آن با امضا به صورت مکتوب( امضا با قلم نوری) یا از طریق سیستم رزرواسیون آنلاین( امضای الکترونیک : با انتخاب گزینه ثبت نهایی) ملزم به اجرای آن برای خود و کلیه همراهان میباشد.

نام و نام خانوادگی مشتری

...............................

امضا

این موارد جهت تاکید بر مفاد آن به صورت جداگانه به مسافر اعلام می شود :

موارد تاکیدی

 با توجه به اینکه روند صدور روادید مشمول زمان می شود جهت در نظر گرفتن شرایط مناسب تر خرید برای مسافر در زمان مانده به پرواز همزمان با درخواست روادید برای صدور بلیت و اخذ هتل اقدام می شود و در صورت عدم صدور روادید و در مورد کشور امارات مرفوضی روادید یا تاخیر آن, مسئولیت آن به عهده مسافر است و هزینه انصراف بلیت, هتل و هزینه روادید از مبلغ پرداختی کسر و مابقی مسترد می گردد. در صورت تاخیر در صدور روادید امارات, الی گشت هیچگونه مسئولیتی نداشته و به شرح ذیل عمل می شود :

اگر با وجود تاخیر در صدور روادید مسافر قصد سفر داشت ملزم است هزینه تغییر تاریخ پرواز و نوشویی هتل را پرداخت نماید. در صورتیکه به علت تاخیر در صدور روادید, مسافر از سفر انصراف داد هزینه انصراف از بلیت, هتل و روادید کسر و مابقی به وی عودت می شود.

مفاد بندهای فوق در خصوص مسئولیت مرفوضی روادید و تاخیر و هزینه های آن را مطالعه, پذیرفته, تایید و امضا می نمایم.

نام و نام خانوادگی مشتری

.............................

امضا

اطلاع از تورهای لحظه آخری

گردشکار شما را از بهترین پیشنهادهای تور، هتل، بلیط، رستوران و تفریحات با خبر می کند